Využitie 3D tlače na vývoj mikro jednotiek ORC

Princípom energetickej jednotky ORC je cyklus parného stroja, kde pracovnou látkou je organické médium, ktoré prijíma teplo z vonkajšieho zdroja do uzavretého okruhu. Zariadenie premieňa tepelnú energiu na mechanickú prácu, ktorá sa môže použiť na výrobu elektrickej energie alebo na pohon iných zariadení (napr. chladiaceho kompresora). Pracovné médium počas cyklu podlieha fázovým zmenám. Ako pracovné médium sa najčastejšie používajú chladivá, ktoré umožňujú využitie nízkopotenciálneho tepla z akéhokoľvek zdroja energie, a to tak z primárneho zdroja, ako aj z odpadového tepla. Potom ide o obnoviteľný zdroj s nulovými emisiami a univerzálnym použitím. Cieľom nášho projektu je vývoj mikrokogeneračnej jednotky ORC s výkonom 1,5 a 5 kW.

Používanie mikro jednotiek ORC

V prípade mikrokogenerácie ide o výkony do 50 kWe. Princípom kogenerácie je výroba tepla aj elektriny z primárnych aj sekundárnych zdrojov. V prípade primárnych zdrojov nám umožní pokryť miestnu spotrebu elektriny, znížiť straty pri prenose a umožní nám fungovať v nezávislom ostrovnom systéme. Ide o vysoko efektívny proces využívania primárnej energie s účinnosťou až 95 %. V prípade odpadového tepla je možné spracovať zvyškové teplo zo spalín z kotlov na biomasu, technologické teplo z potravinárskych, drevospracujúcich, sklárskych a chemických závodov alebo konvenčných spaľovacích motorov používaných na pohon kompresorov alebo elektrární.

Špecifiká navrhovaného riešenia

Hlavným kritériom nášho prístupu k návrhu mikrokogeneračnej jednotky ORC bolo dosiahnuť čo najvyššiu účinnosť celého zariadenia a nízke výrobné náklady na produktívnu výrobu. Vyplýva to z ekonomickej výhodnosti týchto energetických zariadení s nízkou spotrebou energie, kde je návratnosť investície na hranici rentability. Preto sme museli navrhnúť zariadenie, ktoré by bolo vysoko účinné na výrobu elektrickej energie a zároveň lacné. Hlavné komponenty, na ktoré sme sa zamerali, boli výber použitého expandéra a výber vhodného pracovného média. Cieľom bolo vyvinúť mikrokogeneračnú jednotku s výkonom 1,5 a 5 kW. Konštrukcia a výkonové parametre jednotky s výkonom 1,5 kW:  
Parameter Nominálna hodnota Jednotka
Vstupný tlak 10.4 bar
Vstupná teplota 100 °C
Tepelný výkon zdroja 21 kWt
Elektrická energia na svorkách 2.0 kWe
Čistý elektrický výkon 1.5 kWe
Vstupná teplota chladiacej vody 30 °C
Výstupná teplota chladiacej vody 50 °C
Využiteľné teplo 18 kWt
Celková účinnosť 85 %

Mikro turbína

Najväčšia pozornosť sa venovala výberu a konštrukcii expandéra. Potrebovali sme dosiahnuť čo najvyššiu účinnosť v čo najširšom pracovnom rozsahu teplôt a prietokov pary a zároveň sme potrebovali čo najkompaktnejšie rozmery, aby sme mohli dodať celú jednotku ORC v kombinácii s kotlami na biomasu s výkonom 25 kW, Obr. 2. turbína s axiálnym usporiadaním, čiastočným rozprašovaním a akčným obežným kolesom.

V súčasnosti prebieha projekt implementácie jednotky ORC spolu s kotlom na pelety s výkonom 25 kW a batériovým úložiskom. Jednotka ORC bude dodávať 1,5 kWe konštantného elektrického výkonu.
Mikroturbínovú jednotku sme navrhli v jedinečnom usporiadaní podľa úžitkového vzoru. Jednotka obsahuje samotnú turbínu so vstupnou špirálou, čiastočné rozprašovacie dýzy, obežné koleso s kompenzačnými otvormi a výstupný difúzor.

Hriadeľ turbíny je spojený s prevodovkou generátora alebo alternátora elektromagnetickou spojkou. Elektromagnetická spojka obsahuje prepážku, ktorá hermeticky oddeľuje okruh chladiva od okolia a predurčuje celú jednotku na automatickú a bezúdržbovú prevádzku. Guľôčkové ložiská sú mazané chladivom a nie je potrebný žiadny servis.

Výber správneho chladiva

Chladivo môže vďaka svojim termodynamickým vlastnostiam výrazne ovplyvniť účinnosť celého cyklu. Termodynamická účinnosť závisí od vzájomného pôsobenia termodynamických vlastností média, ako sú kritický bod, merné teplo, hustota atď. Vysoká hustota pary nám poskytuje menší objem, a tým aj rozmery zariadenia, nízka viskozita potom znamená lepší prenos tepla a nižšie straty trením, nižší tlak pri odparovaní potom uľahčuje konštrukciu zariadenia. Dôležitou vlastnosťou média je aj stabilita pri vyšších teplotách (eliminácia degradácie), ako aj bezpečnosť a toxicita média a horľavosť. V poslednom čase sa veľká pozornosť venuje aj vplyvu GWP na životné prostredie (Kjótsky protokol, Montrealský protokol a Parížska dohoda). V neposlednom rade je rovnako dôležitá dostupnosť a cena médií. Pre nami používaný teplotný rozsah sme zvolili chladivo R245fa, ktoré sme nakoniec nahradili ekologickou verziou chladiva R1233 ZD (E).

Opis testovacieho obvodu jednotky ORC

Skúšobné zariadenie mikrokogeneračnej jednotky s výkonom 1,5 kWe sa prevádzkovalo v kombinácii s elektrickým kotlom s tepelným výkonom 18 kW, ktorý dodával vodu do prehrievača pary s teplotou 1000 C. Para, ktorá sa následne spracovala v mikroturbíne, sa kondenzovala vo vzduchom chladenom kondenzátore a cez rekuperátor sa dodávala do prehrievača pary.
Digitálny prototyp mikroturbíny s elektromagnetickou spojkou Vývoj celej mikroturbíny ORC s generátorom sa uskutočnil s dôsledným použitím metód digitálneho prototypovania. Vstupné hodnoty pre návrh súčasnej časti mikroturbíny:
Parameter Hodnota Jednotka
Pracovné médium R1233zd (E)
Vstupná teplota na vstupe do plášťa turbíny t0 100 °C
Vstupný tlak na vstupe do skrine turbíny p0 10.42 bar
Výstupný tlak za turbínou p2 1.3 bar
Hmotnostný prietok mT 0.366 kg.s-1
Otáčky hriadeľa nT 35 000 min-1

Kompletný návrh prúdenia sa vykonal pomocou systému STAR-CCM+ CFD a optimalizačného nástroja Simcenter HEEDS s využitím asistenčného systému Sherpa na výber najvhodnejšej kombinácie optimalizačných metód.

Okrem toho sa vykonala statická a dynamická kontrola obežného kolesa a elektromagnetickej spojky. Počas vývoja sa ako rozhodujúca ukázala konštrukcia elektromagnetickej spojky pre vysoké prevádzkové otáčky do 35 000 ot/min. Bolo potrebné použiť vysokopevnostné materiály na konštrukciu telies spojky a špeciálnu montáž magnetov kvôli vysokým namáhaniam spôsobeným odstredivými silami. Všetky statické výpočty sa vykonali pomocou metódy konečných prvkov v programe Simcenter 3D.

Na kontrolu dynamiky dvoch systémov obežného kolesa a spojky sa použili riešiče NX Nastran.

Výroba prototypov

Výroba komponentov mikroturbíny ORC sa uskutočnila s dôsledným využitím metód 3D tlače na vytvorenie pracovných modelov jednotky a tiež funkčných častí foriem krytu turbíny. Prietokové časti turbíny boli nakoniec opracované 5-osovým obrábaním.

Experimentálne merania

Merania sa uskutočnili v skúšobnej miestnosti, kde sa ako zdroj odpadového tepla používal teplovodný elektrický kotol s výkonom 18 kW.

ORC mikroturbínový agregát:

Celá jednotka ORC:

Každý prototyp bol vybavený viac ako 30 meracími bodmi na monitorovanie fyzikálnych veličín, ako sú tlaky, teploty, otáčky turbín, prietoky pracovného média, chladiacej vody, hladiny vo výparníkoch atď., ktoré sa pripájajú k centrálnemu riadiacemu systému (regulácia, zber údajov). Jednotka ORC bola kompletne vyvinutá, z väčšej časti vyrobená v spolupráci so spoločnosťou MCAE Systems. Montáž obvodov, pripojenie potrubí a naplnenie pracovnou látkou (chladivo R1233zd (E)) vrátane. Dodávka meracej ústredne a pripojenie snímačov sa uskutočnilo v spolupráci s externým partnerom kvalifikovaným na prácu s chladivami.
Na meranie výkonových charakteristík vyvinula spoločnosť MCAE Systems aj elektrickú záťaž (spotrebič elektrickej energie) s proporcionálnou reguláciou výkonu, ktorá pokrýva požadovaný rozsah výkonu.

Výsledky testov potvrdili, že zvolený spôsob koncepcie jednotky ORC (pozri UV) je správny. V tejto súvislosti je potrebné pokračovať v nastúpenom trende a ďalej rozvíjať potrebnú technickú a personálnu infraštruktúru, naplánovať rozsiahly testovací program s využitím existujúcich veľmi cenných poznatkov a nových možností v oblasti rýchlej výroby prototypov, ako je napríklad tlač kovov, ktoré máme k dispozícii, atď.
Skúškami sa overili výkonové parametre, účinnosť turbíny, celková účinnosť obvodu atď. pri rôznych predpokladaných prevádzkových režimoch. Okrem toho je potrebné realizovať dlhodobé testy životnosti a spoľahlivosti s monitorovaním opotrebovania komponentov jednotky s cieľom získať poznatky na ďalšie zlepšenie funkčnosti a životnosti jednotky pre plné komerčné využitie.
Celkové výsledky správania sa prototypu potvrdzujú dosiahnutie očakávaných parametrov v oblasti mikrokogenerácie.

V budúcnosti je pre ďalší vývoj jednotky na princípe ORC potrebné zohľadniť aj rôznorodosť možných aplikácií, a teda množstvo variantov usporiadania a použitia jednotky a s tým súvisiace vývojové práce.

Nový produkt sa bude ponúkať koncovým zákazníkom prostredníctvom vlastných obchodných aktivít spoločnosti TechSim Engineering a v spolupráci s obchodnými partnermi.

case studies

See More Case Studies

Simulácia systému chladiaceho okruhu vozidla

S cieľom optimalizovať chladiaci výkon bol vytvorený 1D model zahŕňajúci celý chladiaci okruh vozidla. Na dosiahnutie skutočného správania modelu boli do analýzy zahrnuté všetky výmenníky tepla v motorovom priestore a interakcia medzi nimi bola daná ich úplným alebo čiastočným prekrytím.

Learn more
Contact us

Do you have any questions? Contact us.

We’re happy to answer any questions you may have and help you determine which of our services best fit your needs.

What happens next?
1

We Schedule a call at your convenience 

2

We do a discovery and consulting meting 

3

We will prepare a solution proposal

Contact us