Projekty

Naše projekty

Podpora 3D tlače DMLS pri viacosovom únavovom zaťažení

Projekt spolufinancovaný Technologickou agentúrou Českej republiky (program TREND).
Focus: Podpora 3D tlače DMLS kovových dielov pri viacosovej únave – návrh, analýza, testovanie a vývoj softvéru.
Partneri: Partneri: Západočeská univerzita (Plzeň) & Slovenská technická univerzita (Bratislava).

Analýza tesnosti turbíny pre horúci stav turbíny

Bola vykonaná analýza napätia a deformácie plášťa turbíny a jej vnútorných častí za horúceho stavu turbíny. Okrem toho sa na základe vypočítaných kontaktných tlakov vyhodnotila tesnosť v jednotlivých kontaktných rozhraniach. Na projekt sa použil softvér Simcenter STAR-CCM+ a softvér Simcenter 3D.

Optimalizácia elektromotora pre pohon elektromotorom

V rámci projektu sa optimalizoval synchrónny motor s permanentnými magnetmi a navrhol sa vonkajší rotor pre pretekársky elektrický motocykel.

Na projekt sa použil softvér Simcenter MotorSolve a HEEDS.

Hydraulický výpočet chladiaceho okruhu elektrárne

V rámci projektu bola vykonaná 1D simulácia systému chladiaceho kanála elektrárne s cieľom vypočítať tlakové straty a prietoky v celom systéme. Zahrnuté boli všetky dôležité prvky, ako sú čerpadlá, armatúry, kolená atď. Uskutočnila sa analýza kolísania hladiny v sacom vrte počas spustenia systému.

Na projekt bol použitý softvér Simcenter Amesim.

Analýza namáhania budiaceho hriadeľa generátora

Pre hriadeľ budiča generátora sa vykonala analýza namáhania pre rôzne veľkosti priemerov hriadeľa v bodoch pod ložiskami. Cieľom projektu bolo rozložiť napätia a posuny hriadeľa pre rôzne priemery hriadeľa a ložiská s rôznou tuhosťou. Súčasťou projektu bola aj kontrola vyvažovacích čapov.

Na projekt bol použitý softvér Sicmenter 3D.

Návrh chladiaceho okruhu 2 sériovo zapojených motorov a meniča

Celý chladiaci systém bol v projekte vytvorený na základe simulácie systému. Na základe 1D výpočtu boli navrhnuté vhodné kombinácie chladiča a čerpadla pre chladiaci okruh.

Na projekt bol použitý softvér Simcenter Amesim.

Predpovedanie životnosti uzla stavebného stroja

V prvej fáze projektu bol vytvorený kinematický model uzla stavebného stroja, ktorý viedol k výpočtu zaťažujúcej sily vznikajúcej pri náraze. Nasledovala analýza prechodného zaťaženia, ktorej výsledky boli použité ako vstupné údaje pre analýzu životnosti vysoko namáhaného uzla.

Na projekt bol použitý softvér Simcenter 3D.

Výpočet dynamiky rotora turbíny ORC

Na základe poskytnutého 3D geometrického modelu rotorového systému bol vytvorený model FE na výpočet dynamiky rotora. Výsledkom projektu bol Cambellov diagram, určenie kritických otáčok a určenie citlivosti kritických otáčok na tuhosť ložiska. Do modelu boli zahrnuté nevyváženosti podľa normy ISO 1940.

Na projekt bol použitý softvér Simcenter 3D.

1D funkčný model chladenia motora traktora

V rámci projektu bol vytvorený 1D model chladiaceho systému traktora, ktorý umožňuje predpovedať vstupné a výstupné teploty vodného chladiča a výstupné teploty ostatných výmenníkov tepla. Súčasťou projektu bolo aj meranie výmenníkov tepla.

Na projekt bol použitý softvér Simcenter Amesim.

Výpočet energetickej bilancie elektrickej trakcie

Výpočet energetickej bilancie elektrickej trakcie

Cieľom analýzy bolo určiť výhody elektrickej trakcie s použitím prevodovky alebo bez nej. Projekt sa posudzoval z hľadiska účinnosti, veľkosti a celkových nákladov.

Použitý softvér: Simcenter Amesim, Simcenter MotorSolve.

Únavová analýza a analýza šírenia trhlín na rotore turbíny

Analýza únavy rotora turbíny bola vykonaná na základe štandardných výpočtov FE. Posudzovala sa možnosť vzniku trhlín pri definovaných prevádzkových podmienkach. Ďalším krokom únavovej analýzy bolo pomocou lomovej mechaniky posúdenie možnosti šírenia trhlín za daných prevádzkových podmienok.

Použitý softvér: Simcenter 3D.

Simulácia trojcestného ventilu

Vykonala sa analýza vplyvu predpätých skrutiek a vplyvu zahrnutia oleja na vlastné frekvencie ventilu.
Nasledovala analýza CFD, ktorá popisovala vplyv turbulentného prúdenia na konštrukciu ventilu.

Meranie hluku elektromotora a jeho optimalizácia vedúca k zníženiu hluku

Pomocou akustickej kamery a sondy intenzity sa zistil zdroj hluku elektromotora. Nasledoval návrh úprav motora na zníženie hluku.

Použitý softvér: Použitý softvér: Simcenter 3D.
Použitý hardvér: Zvuková kamera, sonda intenzity v spojení so Simcenter SCADAS.

Chladenie transformátora

Cieľom simulácie CFD bolo vypočítať teplotné pole oleja a častí transformátora a analyzovať prúdové pole.

Použitý softvér: Simcenter 3D.

Analýza a optimalizácia elektromotora

Cieľom analýzy bolo posúdiť elektromotor z hľadiska účinnosti a výkonu. Výsledkom analýzy bola mapa účinnosti elektromotora, podrobný opis jeho správania v definovaných prevádzkových bodoch (zvlnenie krútiaceho momentu, magnetická indukcia a rozloženie strát) a určenie kritických častí motora. Po analýze sme vykonali optimalizáciu kritických častí elektromotora.

Použitý softvér: Simcenter MotorSolve, Simcenter Amesim.

Konštrukcia elektrickej trakcie

Podieľali sme sa na projekte návrhu elektrickej trakcie od počiatočného definovania požiadaviek, dimenzovania, výberu a vývoja jednotlivých komponentov až po testovanie vyrobeného prototypu na skúšobnom stojane.

Aeroakustická predikcia hluku ventilátora s elektrickým motorom

Motiváciou tohto projektu bolo nájsť a použiť nástroje na predpovedanie hluku ventilátora elektromotora pomocou CFD. V rámci tohto projektu bola vyvinutá metodika predpovedania aeroakustického hluku radiálneho ventilátora, a to jednak širokopásmovou metódou na rýchle určenie celkového akustického tlaku, jednak pomocou akustickej analógie umožňujúcej spektrálnu analýzu a určenie dominantných hlukových frekvencií.

Numerický model bol úspešne overený na základe údajov z experimentálnych meraní a prispel k efektívnejšiemu a menej hlučnému návrhu chladenia.

Optimalizácia ORC stupňa turbíny

Na základe analytického návrhu a CFD boli navrhnuté optimálne tvarové parametre celej jednotky ORC (špirálový plášť, rozdeľovacie dýzy, obežné koleso a veko plášťa).

Cieľom optimalizácie bol návrh tvaru jednotlivých častí s ohľadom na pokles tlaku a účinnosť.

Úspešnou úlohou projektu bolo doladiť interakciu dýz a obežného kolesa s ohľadom na rektifikáciu rázovej vlny.


Použitý softvér: Simcenter STAR-CCM +, NX.

Analýza tepelného namáhania protiprúdového kondenzátora vrátane prúdenia a kondenzácie

Pre významného klienta v oblasti turbínového priemyslu bola vykonaná analýza CFD protiprúdového kondenzátora vrátane prenosu tepla do stien a tvorby kondenzátu a jeho odtoku na povrchu chladiacich rúrok. Výsledkom bolo presné určenie tepelného namáhania priečnikov držiacich chladiace trubice, čo viedlo k následnej aplikácii opatrení a zlepšeniu tepelnej odolnosti zariadenia.

Použitý softvér: Simcenter STAR-CCM +

Simulácia systému chladiaceho okruhu vozidla

S cieľom optimalizovať chladiaci výkon bol vytvorený 1D model zahŕňajúci celý chladiaci okruh vozidla. Na dosiahnutie reálneho správania modelu boli do analýzy zahrnuté všetky výmenníky tepla v motorovom priestore a interakcia medzi nimi bola daná ich úplným alebo čiastočným prekrytím. Kalibrácia modelu sa uskutočnila na základe experimentálneho merania charakteristík jednotlivých výmenníkov tepla, ktoré sa zabezpečilo v spolupráci s partnerskou spoločnosťou. Model bol následne validovaný na základe údajov zo štandardných skúšok vykonaných výrobcom. Na základe výsledkov analýzy sa odporučili konkrétne zmeny konfigurácie umiestnenia chladiča, ktoré vedú k účinnejšiemu odvodu tepla.

Použitý softvér: Simcenter Amesim

Čo by vás ešte mohlo zaujímať?

Knižnica chladiaceho systému Simcenter Amesim

Kontaktujte nás

Máte nejaké otázky? Kontaktujte nás.

Radi vám odpovieme na všetky otázky a pomôžeme vám určiť, ktoré z našich služieb najlepšie vyhovujú vašim potrebám.

Čo bude nasledovať?
1

Dohodneme si termín hovoru

2

Uskutočníme dohonutý meeting

3

Pripravíme návrh riešenia

Kontaktujte nás